Září 2016

Matrika

3. září 2016 v 0:37 | Vlaďka

Tak už došlo i na mě a vydala jsem se na matriku kvůli změně jména. Jaké jsem plánovala? Chtěla jsem nějaké, které začíná na "V", nejlépe co nejpodobnější mému původnímu. Totiž, i když se mi líbí třeba Kim, nikdy bych si nezvykla, pořád bych měla pocit, že se mluví na někoho jiného. Tím nejpodobnějším je sice Vladislava, ale ta jako neutrální jméno použít nejde. Tak jsem projela internet a z těch (prý) považovaných za neutrální, co jsem našla, se mi líbilo Vláďa, Vivian, nebo Věra. Filtrování bylo jednoduché. Vláďa (byť je hodně podobné originálu) mi přišlo přece jen spíš blíže mužskému a Vivian, jak poznamenal kamarád, zní moc namyšleně :-) Tak jsem vybrala Věru, i když mi přišlo divné, že by to mohlo být neutrální (nejspíš to byl překlep, jak jsem později zjistila).

Na matrice byla milá a vstřícná paní. Dala mi žádost, kterou jsem si vypsala. Když ji paní četla, samozřejmě si musela ověřit, jestli jméno lze skutečně použít. Vytáhla knihu Miloslavy Knappové a začala hledat. V části, kde se řeší jména transsexuálů, ale nic o Věře nenašla. A jak tak četla nahlas, narazila na větu: "Pouze pro přechodné období jsou jako obourodá použitelná oficiálně užívaná ženská jména Květa, Vlasta, Zdena, Vlaďka, k nimž nově přibyla jména Broňa, Stáňa". A já se začala smát radostí. Paní matrikářka na mě:"No, o té Věře tady opravdu asi nic ne..... ". A já ji přerušila, ať nic dalšího už nehledá a nečte, že úplně tutově beru Vlaďku, že kdybych věděla, že tohle jméno je i mezi neutrálními, že si ho tam napíšu hned místo té Věry.

Co mě ještě potěšilo, bylo, když paní projížděla seznam ženských jmen a mezi nimi se mihlo Vladislava i Vlaďka. Já měla plánováno, že ať už budu mít neutrální jméno jakékoliv, tak že u plnohodnotného jména si dám Vladislavu, kterou si pak při představování lidem zdrobním na Vlaďku. A ona tam ta Vlaďka je i oficiálně! Měla jsem neskutečnou radost. Za pár dní jsem se stavila podepsat rozhodnutí (schválení). Paní říkala, že prý se to těm "nahoře" moc nelíbilo (Vlaďka je přece jen čistě ženské), ale ona jim k tomu přiložila i okopírovanou stránku z knihy s onou klíčovou větou, tak prostě nemohli namítat nic. No a na druhý den jsem si už přišla pro nový Rodný list. Paní byla moc hodná, snažila se to vše vyřídit co nejdříve. No a já si příští týden zajdu udělat i tu občanku. Takže jsem už Vlaďka oficiálně. To je tak fantastické! :-)